fa EN
به روز شده در: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸
فوری

ارکان
خیرین
دکتر محمد حسن نامی
رئیس هیات مدیره
برچسب ها
پربازدید ها
امروز
جمعه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۸
مصادف با
Friday, July 19, 2019
اذان صبح
طلوع خورشید
اذان ظهر
غروب خورشید
اذان مغرب
نیمه شب شرعی
دمای هوا
دمای کنونی
در حال بارگزاری...
٠
٣٠٣
پنج میلیون نفر در کشور به دیابت مبتلا هستند.
برگزاری نخستین مجمع سلامت شهرستان ساوه
شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
حدود پنج میلیون نفر در کشور به بیماری دیابت مبتلا هستند و بر اساس ارزیابی های موجود، حدود پنج میلیون نفر نیز در آستانه ابتلا به این بیماری قرار دارند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی، گفت: حدود پنج میلیون نفر در کشور به بیماری دیابت مبتلا هستند و بر اساس ارزیابی های موجود، حدود پنج میلیون نفر نیز در آستانه ابتلا به این بیماری قرار دارند.

به گزارش وبدا به نقل از ایرنا،‌ دکتر محمد هادی ایازی، (دوشنبه) 10 اردیبهشت  در نخستین مجمع سلامت که در شهرستان ساوه در سالن سلمان ساوجی برگزار شد، اظهار داشت: بیشتر افرادی که در آستانه ابتلا به بیماری دیابت قرار دارند، از وضعیت خود غافل هستند.

وی گفت: فشار خون بالا نیز از جمله عارضه هایی است که بیشتر شهروندان از ابتلای به آن آگاه نیستند و بر همین اساس، وزارت بهداشت، تصمیم دارد همگام با سازمان جهانی بهداشت، ایجاد کانون های سلامت محله و نیز مجامع سلامت را در دستور کار قرار دهد.

دکتر ایازی در ادامه افزود: در سال 1395 حدود 333 هزار نفر مصدوم و مجروح سوانح رانندگی به ثبت رسید که به دلیل رعایت نشدن اقدامات پیشگیرانه، بسیاری از تخت های بیمارستانی کشور اشغال شد.
وی تصریح کرد: اقدامات خود مراقبتی و کنترلی که از سوی شهروندان انجام می شود، در افزایش طول عمر و ضریب امید به زندگی بسیار موثر است و رشد این شاخص ها پس از انقلاب هم بدین معناست که مردم برای سلامت خود اهمیت بیشتری قائل هستند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت،‌ درمان و ‌آموزش پزشکی، گفت: این وزارتخانه در 25 درصد از موارد مرتبط با حوزه سلامت شهروندان به ویژه بیماری های غیر واگیر،‌ مسئولیت دارد و 75 درصد مسئولیت برعهده سایر نهادها و وزارتخانه ها است. بهره گیری از تمام این ظرفیت ها موجب به کاهش عوامل مرگ و میر زودرس و نیز جلب مشارکت های مردم می شود.

وی ادامه داد: حاکمیت با تسهیل زمینه های زیست بهتر مانند تثبیت اشتغال، معیشت و‌ ازدواج می تواند در تامین سلامت اجتماعی نقش موثری داشته باشد. همچنین مشارکت سازماندهی شده مردم نیز سبب کاهش نابرابری ها و همگانی کردن سلامت در جامعه می شود.

معاون وزیر بهداشت با یادآوری بند 2 سیاست های کلی نظام سلامت،‌ اظهار کرد: این بند نیز ناظر به لزوم مشارکت سایر نهادهای حاکمیتی در کنار وزارت بهداشت و نیز مشارکت دادن شهروندان در حوزه سلامت همگانی است.

دکتر ایازی، تاکید کرد: کانون های سلامت باید در همه محلات شهری برای دسترسی مردم ایجاد شود و این امر مصداق واقعی عدالت در توزیع امکانات است. همچنین، تشکیل مجمع سلامت محلات متشکل از نمایندگان مردم، اساتید دانشگاه و افراد شاخص نیز در هر محله باید پیگیری شود. این در حالی است که در بیشتر کشورهای جهان این مهم، به اجرا درآمده است.

معاون وزیر بهداشت، با بیان اینکه فلسفه اصلی شکل گیری کانون های سلامت در محلات شهری کمک به تحقق اصل عدالت اجتماعی و بررسی موشکافانه نیازهای حوزه سلامت شهروندان است، تاکید کرد: کانون ها و مجامع سلامت باید به سرعت در همه شهرهای استان مرکزی به خصوص شهر صنعتی ساوه ایجاد شود.

برچسب ها
ارسال نظر
ثبت
از نو
به اشتراک گذاری
b
c
h
نظرات
نظری برای این مطلب جهت نمایش وجود ندارد.
کمک سریع
بانک مقصد را انتخاب کنید
به زودی ...
مصاحبه ها
نظرسنجی
کیفیت برگزاری اولین همایش خیرین سلامت استان تهران را چگونه ارزیابی می کنید؟
ثبت
نتایج
تعداد کل آرا: ٣٨
پیوند ها
خطا!
- فیلد نام خالیست
- فیلد ایمیل خالیست